Що таке темарі

Вишиті кулі Темарі – традиційний японський вид прикладного мистецтва. Для японців Темарі – це символ довершеності, подарунок радості та щастя.

Більшу частину своєї історії Темарі були дитячою іграшкою. А до цього у Темарі було досить яскраве минуле.

Найбільш вірогідно, що Темарі походять від шкіряного м’яча для гри Кемарі (ножний м’яч), яка прийшла до Японії в Китаю. Ця гра була популярною з середини 600-х до середини 1300-х років, та грали в неї тільки заможні люди при імператорському дворі.

кемари

Потім чоловіча Кемарі трансформувалась в гру Темарі (ручний м’яч), в яку грали дівчата з заможних сімей. Вони кидали м’яча одна одній, наспівуючи спеціальні ритмічні пісні. Оскільки з такими м’ячами поводились обережно, їх можна було прикрашати яскравою вишивкою. Відтоді вишивання Темарі стало мистецтвом аристократії, заможні пані змагались у створенні найбільш складного, яскравого та вишуканого візерунку.

игра с тємари

Темарі вважався дорогоцінним подарунком, його передавали з покоління до покоління, від мами до доньки. Поступово це мистецтво набувало більшої популярності поміж звичайних людей, розповсюджувалось по усіх регіонах країни, де виникали техніки та особливості, притаманні певному регіону. Темарі також відомі як Едо-Темарі, Кішу-Темарі, Мацумото-Темарі, Кага-Темарі відповідно до їх географічної приналежності.

З часом Темарі перетворився на м’яч для дитячих ігор. Матусі та бабусі виготовляли їх з обрізків старих кімоно – основу з тканини щільно обмотували нитками та вишивали різноманітними візерунками. Іноді в основу вставляли дзвіночки або дрібні кульки – виходило щось на подобу брязкальця.

На сьогодні Темарі представляє собою традиційний японський сувенір, який використовується найбільш як декоративна прикраса для інтер’єру. Вважається, що кульки Темарі приносять щастя та добробут, їх дарують на весілля та Новий Рік. Темарі дуже цінуються та вважаються символом міцної дружби.

Alexander Gerzhan