Архів категорії: Блог

Виставка темарі в Одесі на Днях Японії 3-5 вересня 2015 року

3-5 вересня в Одесі проходили Дні Японії на честь 50-річчя родинних зав’язків міст-побратимів Одеси та Йокогами. За підтримки Посольства Японії в Україні та Українсько-Японського Центру було організовано багато різноманітних культурних заходів, серед яких була і виставка темарі, що проходила у Одеському художньому музеї. Через відсутність у майстрів можливості поїхати до Одеси особисто виставка вийшла не настільки масштабною, наскільки нам би того хотілося, але все ж таки зацікавити відвідувачів та познайомити їх з мистецтвом темарі нам безумовно вдалося.

Більше фото в альбоміIMG_5776_ IMG_5839_ IMG_20150905_114319_

Дружина прем’єр-міністра Японії Акіе Абе та перша леді України Марина Порошенко завітали до Українсько-Японського Центру НТУУ “КПІ”

6 червня 2015 року дружина прем’єр-міністра Японії Акіе Абе та перша леді України Марина Порошенко у супроводі дружини Посла Японії в Україні Томоко Сумі завітали до Українсько-Японського Центру НТУУ «КПІ». Ми з майстринями Ольгою Анохіною та Іриною Левченко, як частина команди партнерів Українсько-Японського Центру, розповіли трохи про себе та мистецтво темарі в Україні, влаштували невеличку виставку своїх робіт у виставковому залі УЯЦ та презентували свої роботи почесним гостям. Свій темарі я вручив Марині Порошенко.

Повний фото-звіт можна переглянути у альбомі Українсько-Японського Центру на Фейсбуці

Виставка Темарі та майстер-клас на Фестивалі Сакури у Київському Гольф Клубі “ГольфСтрім”

252251_100023 травня у Київському Гольф Клубі “ГольфСтрім” відбувся П’ятий Фестиваль Сакури та міжнародний турнір Sakura Open Cup 2015. Захід проводиться за підтримки Українсько-Японського Центру та Посольства Японії в Україні. В рамках Фестивалю проходила виставка та майстер-клас з Темарі. Наскільки мені відомо – це перша виставка Темарі в Україні, принаймні такого масштабу та формату. Я дуже вдячний Українсько-Японському Центру за те, що вони підтримали мою ідею проведення такої виставки та запросили нас на цей фестиваль. На виставці були представлені мої роботи та роботи інших київських майстрів – Раїса Ніколка, Ольга Анохіна, Ірина Кравченко. Також я проводив майстер-клас з Темарі, який за 4 години відвідало приблизно 10 осіб. Найбільш наполегливими учнями були діти – дві дівчинки та хлопчик! приблизно 91-0 років – які не пішли, доки не закінчили свої Темарі 🙂 Інші ж взяли роботу додому, чтоб мати можливість відвідати інші заходи фестивалю. А подивитись там було що – виставка бонсай та кімоно, майстер-клас з ікебани та суші, демонстрація кендо, каліграфія, різноманітні дегустації та презентації від партнерів фестивалю. Почесним гостем фестивалю був Посол Японії пан Шигекі Сумі. Після закінчення гольф-турніру посол з дружиною приділили увагу всім заходам японської програми фестивалю, а коли вони відвідали виставку Темарі та мій майстер-клас, я презентував їм один зі своїх Темарі.

Нижче дивіться фотозвіт – частину фото взято у блогерів, що були запрошені на цей фестиваль. Їхні детальні розповіді можна подивись за посиланнями:

alenkiy1Удивительное рядом или Фестиваль Сакуры в Киевском гольф-клубе “ГольфСтрим”

prostonataОоооос! – или что общего у самурая с гольфом

prosto-vova – “Sacura Open Cup” и день Японии в киевском гольф-клубе

falkonerПро гольф і самураїв

oso-de-oroПобывать в Японии не уезжая из Украины и Тэмари – искусство в переплетенных нитях

a-s-k-e-t – Sakura Open Cup 2015 в Киевском Гольф Клубе

Бін темарі або як зробити неможливе

Якщо ви читаєте цю статтю, то вже, напевно, знаєте, що бін темарі – це темарі у пляшці. Якщо ні, то прочитати про бін темарі можна тут. У цій статті я спробую показати та детально пояснити, як помістити темарі до пляшки.

Отже, нам треба повірити у неможливе та приготувати наступне:

Заготовки

– кулькоподібну пляшку, в яку ми хочем помістити наш темарі;

– мотузку товщиною приблизно 5мм, з якої ми зробимо основу для темарі;

– трубку діаметром десь 10мм та довжиною трохи більше діаметра майбутнього темарі, але можна і без неї;

– а також нитки для вишивання самого темарі.

Беремо мотузку, один кінець протягуємо через трубку, щоб він трохи стирчав з неї, а інший кінець намотуємо шар за шаром на вільний кінець трубки так, щоб сформувати кулькоподібну основу. Діаметр основи має вийти приблизно на 20-30 мм менше за діаметр пляшки. Якщо основу робити без трубки, то намотувати мотузку треба на саму себе. Я використовую трубку, бо так зручніше. Замість мотузки можна використовувати смужку тканини завширшки 10-20мм, тоді легше буде зробити основу максимально круглою, але ця смужка тканини має бути суцільною та достатньо довгою, щоб намотати основу потрібного діаметру.

Потім загортаємо нашу основу у поліетиленовий пакет і обмотуємо все це нитками, як звичайну основу темарі, щоб отримати потрібний шар ниток, на якому і будемо вишивати. Вільну частину поліетилену можна тимчасово обмотати ниткою, щоб не заважав. Поряд з тим місцем, де з основи виходить трубка або вільний кінець мотузки, потрібно намотати більше ниток.

Коли основа готова, робимо розмітку та вишиваємо темарі. Треба так розрахувати, щоб вільний кінець мотузки не заважав робити розмітку та вишивати. Візерунок потрібно вибирати з короткими стежками, які потім не дадуть основі та візерунку розповзтись в різні боки. Під час вишивання намагайтеся не дуже глибоко прошивати основу, щоб не прошити мотузку всередині, бо це може потім все зіпсувати.

Коли темарі все вишитий, витягуємо трубку з основи, обережно тягнемо вільний кінець мотузки та витягуємо її назовні, розмотуючи основу зсередини. Поліетиленовий пакет має залишитись всередині. Якщо пришили мотузку під час вишивання, треба трохи помучитися, обережно маленькими ножицями звільнити мотузку зсередини в тому місці, де її тримають нитки, та при цьому не зруйнувати вишивку. Ви вже зрозуміли, що краще постаратися не пришити мотузку 🙂

Тепер наш пустий темарі став пласким, і його можна просунути у пляшку. Робимо це обережно, щоб вишитий візерунок залишився на своєму місці. Якщо намотати занадто товстий шар ниток для вишивання візерунка, навіть плаский темарі може не пролізти через горлечко (у мене така трагедія була двічі :)). А якщо буде занадто тонкий шар ниток, зростає вірогідність того, що ви пришиєте мотузку зсередини, або крізь нитки буде видно основу. Вільний кінець поліетиленового пакету залишаємо зовні пляшки, і тепер через цей поліетиленовий “рукав” будемо наповнювати наш темарі синтепоном. Зручніше це робити пінцетом, невеликими порціями синтепону, щоб отвір в основі не сильно розповзався. Коли темарі знову отримав свою форму, став круглим та пружним, обережно відрізаємо поліетилен якомога ближче до основи та обережно ховаємо залишки всередину темарі.

 Тепер потрібно голкою/шпицею або дерев’яною паличкою (чим зручніше) розправити нитки основи та закрити той отвір, який ми залишали. Це буде досить просто зробити, якщо при намотуванні основи біля отвору ви намотали більше ниток, та під час наповнювання темарі синтепоном  цей отвір не сильно розповзся. Останній штрих – розправити нитки вишитого візерунка. Через довге горлечко все це буде важче зробити, тому важливо правильно вибирати пляшку.

Отже, якщо ви були досить старанні та обережні, то у вас вийшов бін темарі, дивлячись на який ваші друзі будуть задавати питання “Як він туди потрапив?”

DSC00021_

Горлечко пляшки можна прикрасити декоративною серветкою або корком, зав’язати шнурок або вузол удачі, як це роблять японці.

Alexander Gerzhan

 

 

Бін темарі – як він туди потрапив?

бинтэмари

Перше, що спадає на думку, коли ти бачиш бін темарі, це “Як кулька туди потрапила?”

Бін темарі – це вишита кулька темарі в пляшці. Ні, її не вишивають у пляшці, і без вишивки їй туди теж потрапити не легше: Як завжди японці вигадали хитрий спосіб для цього. Але для початку трохи історії…

Історія бін темарі починається з кінця періоду Едо, приблизно 1840 рік, коли було створено перший темарі у пляшці в селищі Ічігава, префектура Сіга. За традицією вишитий темарі у пляшці матері дарували своїм донькам на весілля. Кругла куля символізує гармонію серця та родини, вона також вчить молоду дружину бути ідеальною, як форма кулі, а прозора пляшка вчить дивитись крізь труднощі життя у шлюбі.

У 1973 році, після смерті останньої майстрині бін темарі Аокі Хіро, мистецтво було під загрозою вимирання, адже вона не передала своїм учням подробиць технології виготовлення бін темарі. Було створено товариство зі збереження традицій бін темарі, та на основі згадок чоловіка Аокі Хіро була відновлена технологія їх виготовлення. Сьогодні лише в декількох місцях Японії все ще виготовляють бін темарі.

А все ж таки, як кулька туди потрапила? Справа в тому, що після завершення такого темарі його основа виймається через невеликий отвір, навмисно залишений для цього у процесі роботи, пусту кульку розплющують і вона проходить через вузьке горлечко пляшки. Потім кульку знову через той самий отвір наповнюють за допомогою, наприклад, довгого пінцету, і вона приймає початкову форму кулі.

І от готовий бін темарі дивує людей та викликає у них запитання про те, як можна помістити кульку до пляшки, діаметр горлечка якої втричі менше за діаметр самої кульки.

Alexander Gerzhan